DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

CHOV ZAKRSLÝCH KRÁLÍČKU s RODOKMENEM  ČSCH

CHOVATELSTVÍ-ODKAZY

Cékotrofie u králíků...

Králík má složitější trávení, než si mnozí myslí, a součástí procesu trávení je i tvorba dvojího trusu. Všichni známe kulaté tvrdé králičí bobky, které králík trousí po celý den, a které se vždy rozkutálejí při úklidu králičí klece. Ne všichni však vědí, že králík vytváří ještě jiný druh bobků. Jsou měkčí, obalené hlenem, a králík je vylučuje a pojídá přímo od řitního otvoru v nočních hodinách. Jsou to takzvané cékotrofy. Cékotrofy jsou výsledkem trávení králíka ve slepém střevě, tzv. céku, kde králík tráví vlákninu pomocí probiotických bakterií a tvoří se zde i vitamíny B a K. Výsledný měkký bobek – cékotrof – je zdrojem nejen těchto vitamínů, ale také minerálů a především bílkovin.

 

Pro králíka je cékotrofie přirozenou a nezbytnou součástí života, a naším úkolem je krmit ho tak, aby jeho trávení mohlo dobře fungovat. Proto je důležité poskytnout mu dostatek vlákniny, a to jednak v krmivu, které sypeme do misky, tak v neomezeném množství kvalitního sena.

Proces cékotrofie neprobíhá hned od narození, ale vyvíjí se v době odstavu, kdy malí králíci přestávají přijímat mateřské mléko a v jejich jídelníčku začíná převládat pevná strava, především pak seno. V tomto období jsou králíčci velice citliví a i stres v podobě přesunu od mámy do nového prostředí může být příčinou trávicích problémů.

Pokud dospělý králík z nějakého důvodu nepožírá céky a vy je najdete v trusu, signalizuje to nějaký problém. Někdy může být problémem i to, že je králík příliš tlustý a jednoduše se nedokáže ohnout tak, aby se dostal čumákem k řitnímu otvoru. Pak bude nezbytné nasadit dietu a dostatek pohybu, aby se králíkovi vrátila štíhlá postava…to je dobrá terapie nejen pro králíky.

Zdroj:https://www.zverokruh-shop.cz/informace-a-akce/ve-znameni-dobre-rady/proc-kralik-pozira-sve-bobky?fbclid=IwAR1_83MlAQFYR4YKJrnjkG5RtIgNplWKv1NEj0UUPOg327W9XLG-sYz_SA8